Officers

yoeyPatron:                                                                                              Gordon Jones                                                                                       Werahika Place                                                                                Whakatane                                                                                            

President
Profile:                            

Self Employed Landscaper 29 years
Twice President in Rotary
Rugby Referee for 30 years
HB Rugby Referee Exec. 21years
HBRRA Delegate to the Union
Pania SCC Club Captain, Negotiation Team member LegaSea Hawkes Bay.
           

Jim Yeoman (Yoey) Pania SC
8a Flanders Road, RD 10
Hastings 4180
Ph. 06 8766556 Mobile 027 4429628
email. president@nzaca.co.nz

Senior Vice President

Tessa Cooper   Bay of Plenty Fisho’s
11 Landscape Road   Whakatane
Ph Mobile 027 288 4459

Junior Vice President

Kim Durham Feilding Surfcasting Club

Secretary.
Nadia Gillies

NZ ANGLING & CASTING ASSOCIATION INC
PO Box 13-511, Onehunga Auckland 1643

T 09-5738070  |  M 021-1892078
email secretary@nzaca.co.nz

Executive Committee
James Benge Pania SCC
710 Oak Road, Hastings 4122
Ph 06 8633978 (Home) Mobile 027 2692959
email james_ benge897@hotmail.com

Marko Lucas Gisborne SCC
email. members@nzaca.co.nz

Trish Yeoman Pania SCC                                                                                                                  email trishyeoman@hotmail.com

LIFE MEMBERS
Sam Benjamin – Stroke Survivors Fishing Club
11 Windermere Cres, Blockhouse Bay Auck 0600
Phone 09 627 9075 – fax 09 627 9077
021 545 454 (mobile)
Email : BENJAMINS@xtra.co.nz
Dick Lash,
179 Shannon Road RD 13 Foxton 4893
Ph 027 2422549 email r.lash@hotmail.co.nz
Bill Cronin– Kiwi Fishing Club
Calico Lodge, 225 Settlement Road,
R.D. 3, Cambridge 3495
07 827 3187(home) 07 827 3181(fax) 07 834 9469(work) 021 161 9555 (mobile) Email : calicolodge@clear.net.nz
John Clare – Wanderers Surfcasting & Angling Club
3 Intrepid Cres, Spinnaker Bay, Beachlands, Auck 2018
Ann & Graeme Dawber—Rotorua Fishing & Casting Club
Frank King – North Shore Surfcasting Club
54 Stratford Drive, Cable Bay, Manganui 0420
Brian Palmer – New Plymouth Surfcasting Club
4 Kapu Grove, Whalers Gate, New Plymouth 4310
Ph : 06 751 2556  (home): 06 751 2576 (fax)  027 306 4098 (mobile) Email : palmerbrian@infogen.net.nz
 
 CLUB REPRESENTATIVES  Jeffrey Zeelie— North Shore Surfcasting Club
P.O.Box 56 339, Dominion Road, Auckland  1446 09 537 8149(home)  021 401 336(mobile)
webmaster@nzaca.co.nz
 
 
 
 IGFA International Committee Jim O’Brien– Wellington Surfcasting & Angling Club
14 Stanhope Grove, Petone 5012
Ph 04 589 1425
 
  Scott Tindale – Kiwi Fishing & NZ Fisher Clubs
P.O.Box 278, Silverdale, Auckland 0944
09 426 8620 (home) 0274 760  687 (mobile)
Email stindale@xtra.co.nz
 
OFFICER’S RESPONSIBILITIES Coordinators
Administration Nadia Gillies
Casting Jim Yeoman
Nationals Karla Tardieu
Treasurer   Jack Sanders Sportslink
 
 
 
 
 
    Other Portfolios
Australian Affairs Graeme Dawber
Fund Raising Nationals Committee
Historians
IGFA Jim O’Brien & Scott Tindale
Kiwi Club Convenor Trish Yeoman
Kayak Convener
Line Tester/Species Watchdog Gary Whittaker
Media Watchdog/Liaison Jim Yeoman
Casting Committee Jim Yeoman, Gary Whittaker
Ministries Liaison Jim Yeoman
Newsletter (email) Editor Jim Yeoman
NZACA Products Secretary
NZSFC Liaison  Jim Yeoman
NZ RFC / FS  Jim Yeoman
Membership  Marko Lucas
Records Officer  Graeme Dawber
Sponsors JimYeoman
Trophies Officer Tessa Cooper
Webmasters Jeffrey Zeelie / Chris Morris
 
 

Past Presidents

1957 Travers Twiss – Dargaville 1991 Norm Lyall – Rising Sun
1958 Travers Twiss 1992 Brian Palmer – New Plym’th
1959 Ken Horsley -Rotorua 1993 Brian Palmer
1960 Ken Horsley 1994 Brian Palmer
1961 Ken Horsley 1995 Peter Ludlow – Opotiki
1962 Ken Horsley 1996 Peter Ludlow
1963 Noel Baty -New Plymouth 1997 Ted Audain – North Shore
1964 Noel Baty 1998 Ted Audain
1965 E. Drewery – Christchurch 1999 Sam Benjamin – MV Joy
1966 E. Drewery 2000 Sam Benjamin
1967 Terry McIlroy – Whakatiwai 2001 Bob Guy – 90 Mile Beach
1968 Terry McIlroy 2002 Bill Cronin  Kiwi
1969 Dr.A.L.Johnson – Kaikoura 2003 Bill Cronin
1970 Dr.A.L.Johnson 2004 Dick Lash – Pania & Feilding
1971 D.Henderson – Nomads 2005 Dick Lash
1972 D.Henderson 2006 Mike Stempa – Wellington
1973 D.Gray – Whangarei 2007 Mike Stempa
1974 D.Gray 2008 Bill Cronin—Kiwi
1975 Ian Donaldson – Wellington 2009 Bill Cronin
1976 Ian Donaldson 2010 Janine Slater—Kawerau
1977 Bob Porter – Pania 2011 Brent Rolston – Feilding
1978 Bob Porter 2013  Paul Peetoom
1979 John Clare – Wanderers

NZACA  SECRETARIES

1980 John Clare
1981 Geoff Foreman – Wellington 1957/60 Monte (C.E.J.) Price
1982 Geoff Foreman 1960/79 Ron Jackka
1983 Noel Turner – Rising Sun 1979/82 Pat Woods
1984 Noel Turner 1982/84 Mrs Renee H.Delve
1985 Joe Yakas – Dargaville 1984/85 Michael G.Grace
1986 Joe Yakas 1985/93 Derek B.Flintoff
1987 Jim O’Brien – Wellington 1993/12 Graeme A.Dawber
1988 Jim O’Brien  2013/15 Carolyn Santiago
1989 Frank King – North Shore  2015  Nadia Gillies
1990 Frank King